کودک ,والدین ,لباس ,هنگام ,بایستی ,بازی ,والدین گرامی ,سلامت روانی ,برای فرزندمانزمان زیادی تا شروع مدارس باقی نمانده است وخالی از لطف نیست که این نکات رو به والدین دلسوز یادآور شویم.

 والدین وکودک دبستانی

هیچ پدری به هنگام صبح بیدار نمی شود تا زندگی فرزندش راتیره سازد وهیچ مادری با خود نمی گوید امروز فرصتی پیش بیاید تا بر سرفرزند خود داد خواهم زد ویا اورا تحقیر خواهم کرد.با این وجود باز هم جنگ وجدال در می گیرد برای اجتناب از این وضع ناخواسته توجه به این نکات ضروری است.

صبح بخیر

مادر هرگز نباید کودک محصل خود را صبح ها از خواب بیدار کند. کودک از اینکه مادر هر روز صبح به اتاق او بیاید و پتو را از روی او بکشد وبگوید بلند شو مگر نمیبینی دیرت شده نفرت دارداگر کودک خود با صدای زنگ بیدار شود بهتر است تا با صدای مادر ، پس بهتر ین هدیه برای فرزندمان در شروع سال تحصیلی یک ساعت زنگ دار می تواند باشد که روی آن با خط درشت نوشته شده باشد حالا تو خود می توانی رئیس خودت باشی.

صبحانه بدون استرس

هنگام صرف صبحانه موقع مناسبی برای آموزش اصول اخلاقی وآداب معاشرت نیست . صبحانه بایستی در یک جو خوشایند صرف شود.هر گونه بگو ومگو با کودک که اغلب خواب آلوده وبد خلق است،  می تواند منجر شود به استفاده از سخنان نیش دار وطعنه آمیز که تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید وتحت تمام شرایط بایستی مودبانه با کودک صحبت کرد.

پول توجیبی

پول تو جیبی مخارج روزانه کودک است نه اهرم فشار علیه او .والدین نبایستی هنگام عصبانیت پول تو جیبی کودک خود را قطع کنند ویا هنگام خوشحالی بی جهت مقدار آن را زیاد کنند.مقدار پول توجیبی نیز بایستی بر مبنای توان مالی خانواده ونیازهای سنی کودک تعیین شود.

لباس پوشیدن

کودکان وقتی به مدرسه می روند نباید لباسهای گران قیمت پوشیده باشند تا مدام نگران تمیز نگه داشتن آن باشند کودک بایستی آزدا باشد تا بتواند بدود، بپرد، توپ بازی کند و..... واین موارد بر تمیز ماندن لباسهای او ارجحیت دارد.به جای موعظه در مورد پاکیزگی بهتر است چند دست لباس ارزان قیمت برای فرزندمان تهیه کنیم تا از این طریق سلامت روانی اش نیز بیشتر تامین گردد. خوشبختانه در بیشتر مدارس کشورمان از لباس فرم یکدست استفاده می گردد که والدین گرامی می توانند در صورت نیاز وتوان مالی ، دو دست لباس از فرم مدرسه کودک خودرا تهیه نمایند.

عجله نکنید

وقتی به کودک فشار می آوریم که عجله کند ، او بیش از پیش وقت را هدر می دهد. ضمن اینکه عجله معمولاً باعث می شود تا کودک وسایل شخصی خود را در منزل جا بگذارد . بهترین کار در اینگونه مواقع این است که اشیای فراموش شده را بدون متهم کردن کودک به فراموشکاری وعدم مسئولیت به او بدهیم.

 

والدین گرامی و عزیز :

سعی کنید با هم در خانه دعوا نکنید، تفریحات خارج از سن وسال بچه ها را ایجاد نکنید .وسط هفته تا دیر وقت مهمانی نباشید .بچه ها را به کتابفروشی ، موزه وپارک ببرید، در خانه میوه داشته باشید، با بچه هایتان بازی کنید ، شب ها موقع شام همه دور سفره ی غذا گفتگو کنید، با پوست میوه شکل های عجیب وغریب درست کنید ، هراز گاهی با معلم کودک خود دیدار کنید.به کودکتان یاد دهید در اتاقش گلدان داشته باشد وهر روز از آن مراقبت کند.هر روز از کودک خود بخواهید کارهایی را که در مدرسه انجام داده برایتان بازگو نماید.  برای کودکانتان اسباب بازی هایی بخرید که به مهارت دست ورزی فرزندتان کمک کند.وقت هایی که بیکار هستید برای فرزندتان کتاب بخوانید وبا بچه شوخی وبازی کنید .یادمان باشد که سر بچه هایمان منت نگذاریم که برایتان چنین وچنان کرده ایم . ویادمان باشد که ما پدر ومادرها می توانیم دوستانی خوب برای فرزندانم باشیم .

موفق و  پیروز باشید .

 

 

منبع اصلی مطلب : شکوفه های اولی شهدای مرصاد
برچسب ها : کودک ,والدین ,لباس ,هنگام ,بایستی ,بازی ,والدین گرامی ,سلامت روانی ,برای فرزندمان
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : چند نکته به والدین عزیز وگرامی در شروع بازگشایی مدارس